FRADI RELIKVIA AZ 1970 es évekből -IMMÁR RELIKVIA, NOSZTALGIA, TÖRTÉNELEM ÉS EGY KEDVES ÖRÖK EMLÉK
Becses, nemes, csemege..... ..
- 1974. V. 19. -
- Az eredeti Fradi emlék plakett 1974! -
A Fradi Üllői úti stadionjának 1974-es megnyitója alkalmából kiadott emlékplakett, stadion megnyitó, meghívó.
A RÉGI "ÜLLŐI EGY SZELETE..... .. " egy kincs, ami nincs...
1974 ! - 43 éve volt.... "de Fradi volt, még van és Fradi lesz..... "
- Ferencváros stadion tiszteletére -
Az 1974-es Fradi stadion megnyitójára kiadott emlék plakett dobozában
Egyre nagyobb jelentőségű és értékű mint bármikor, a régi stadion már nincs, csak emlékek vannak róla, már új stadion épült, új időszámítás vette kezdetét.....
Ezek a relikviák, mostantól még kedvesebb emlékek és "értékesebbek", mert már nem sétálhatunk el azon stadion előtt, melyről már "csak"a régi feljegyzések szólnak...., tényleg már csak fényképekből, könyvből, filmekről vagy saját emlékeinkből gondolhatunk vissza rá..., az utókornak pedig így még meg tudjuk mutatni..., talán eszünkbe jut még a "régi" Ferencváros és a persze maga a stadion.. , események, mérkőzések, minden MOMENTUM, ÉRDEKESSÉGEK, SZTORIK, AZ ÖSSZES MÉRKŐZÉS AMIT A STADIONBAN JÁTSZOTTAK, ÉS PERSZE EMLÉKEZÉS MAGUKRA A JÁTÉKOSOKRA, EDZŐKRE AKIK VALLJUK BE: NEM AKÁRKIK VOLTAK.
.... egy méltó emlék egy "kincsről"ami már nincs...
Így, még izgalmasabb és érdekesebb..
AJÁNDÉK, vagy emlékként feltétlen ajánlott, hogy az utókornak is meg lehessen még mutatni!
Nagyon szép, tiszta IGÉNYES! állapotban maradt fenn, immár 43 éve!
* * * * * * *
Akit érdekel, kíváncsi rá, vagy nem is tudta..... .
Az előzetes tervek szerint az 1974. május 5-i FTC— Győr bajnoki mérkőzéssel avatták volna az új stadiont
1974 januárjában az FTC-klubház egyik termében sajtótájékoztatón jelentették be a klub vezetői: a Ferencvárosi Torna Club 75 éves jubileuma alkalmából felavatják az új Üllői úti stadiont!
Rácz József, az FTC beruházási főmérnöke mondta:
— 1971-ben végleg lebontottuk a régi lelátókat és megkezdődött az új stadion felépítése. A terveket a Budapesti Műszaki Egyetem építészmérnöki karának munkatársai készítették két neves építész, Schall József docens és Kapsza Miklós adjunktus irányításával. A lelátók kiképzését előregyártott betonszerkezetekből terveztük. A homlokzatok modern vonalukkal jól illeszkednek a városképbe. Az ülőhelyek kényelmesek: 45 cm szélesek. Barna színt kapnak az ülések.
A stadionban 29 505 hely van (9159 ülő-, 18 734 álló-, valamint 1612 tisztelet- és szolgálati jegy tulajdonosa látogathatja a létesítményt). A pálya mérete 110× 68 m. (A Népstadioné 112× 67, 50 m. ) Figyelembe kellett venni, hogy a mai korszerű stadionokban — biztonsági okokból — a nézők csak felfelé haladva hagyhatják el a tribünöket, tehát a „ tetejéről” kell lépcsőkön megközelíteni a hét kijáratot. Számítások szerint tíz perc alatt teljesen kiürül a stadion.
Az előzetees tervek szerint az 1974. május 5-i FTC— Győr bajnoki mérkőzéssel avattuk volna az új stadiont. A 75 éves jubileumon két zöld-fehér csapat játszhatott volna… Aztán a nagy rivális, a Vasas elleni találkozó került előtérbe. Az Elnökség döntése értelmében a május 19-re kisorsolt FTC— Vasas bajnoki mérkőzésre esett a pályaavató találkozó ünnepélyes megrendezése.
1974. május 3-án az FTC 75 éves születésnapján megtartott Kertészeti Egyetem emlékezés után, a jubileumi kiállítás megnyitására délután 3-kor az FTC-klubházában került sor.
Harót Jánosnak, az FTC ügyvezető elnökének megnyitóbeszéde után sok százan sétáltak a termekben. Az FTC-klubház nagytermében tablók, fényképek, serlegek, értékes trófeák, olimpiai érmek, régi megsárgult újságcikkek, igazolványok, az FTC történelmének kézzel fogható és látható dokumentumai. A régiségek láttán nem egy idős sportbarát szeme telt meg könnyel, álltak meghatódva az egykori fényképek előtt. Dicső múltunk előtt…
A pálya elkészült!
Egy évtizedes álom megvalósulása, a Ferencvárosi Torna Club nagy ünnepnapja:
1974. május 19., vasárnap.
Harót János a stadionavató reggelén kissé meghatódva mondta:
Csakhogy megérhettük ezt a napot is! Szinte félek visszagondolni arra a sok nehézségre, problémára, amit az évek során le kellett küzdenünk. Emlékeztek, 4 évvel ezelőtt itt még a régi lelátók romjai álltak. A klubházunkban a falakról omlott a vakolat…
Azután felépítettük ezt az új klubházunkat, majd a lelátók alapjai is emelkedni kezdtek. Hogy néztük, amikor a stadion utolsó elemeit is helyükre emelték. Sürgettük a befejező munkákat, még a felvonulási terület rendbehozását is. És íme, a padok már várják gazdáikat, a mi lelkes és kitartó szurkolóinkat.
Megértük! — és úgy érzem, nagyon megérdemeltük!
A sok-sok újságcikk mind kiemelte az új stadion átadásának jelentőségét, nagyszerűségét.
„ Ünnepelt vasárnap a főváros IX. kerülete, a Ferencváros. Május 19-én elérkezett a régóta várt nap, felavatták az FTC újjáépített labdarúgó stadionját. Az idő is a szurkolóknak kedvezett, az őszies esős idő verőfényesre fordult, kék égbolt, kellemes májusi időjárás adott szép keretet az ünnepi eseménynek.
Bár az Üllői úti stadion kapuit csak 13. 52 órakor nyitották ki, a boldog jegytulajdonosok már a délelőtti órákban elindultak a pálya felé. Az Üllői úti aluljáróban, a Nagyvárad téren, a Mester utcában, a Népligetben százával igyekeztek a nézők a stadion felé.
A lelátók alatt alkalmi postahivatalokban elsőnapos bélyegzővel látták el a levelezőlapokat, így azok a filatelisták is, akik nem jutottak jegyhez, értékes emléket őrizhetnek a stadionavatóról. Nagy rendezőgárda igazította útba a szurkolókat, mindenki könnyen megtalálta a helyét a kényelmes, szép stadionban.
Régi ferencvárosi és angyalföldi labdarúgók kezdtek melegíteni fél háromkor az üdezöld, ragyogóan nyírt gyepszőnyegen, a régmúlt és a közelmúlt csillagai, sokszoros válogatott játékosok. Amikor a hangosbeszélőn bemutatták az öregfiúkat, minden név után felcsattant a vastaps. Nagy Zoltán játékvezető közreműködésével kétszer 30 perces mérkőzést játszott a Ferencváros és a Vasas öregfiúcsapata. ”
Az új Fradi-pályán az első gólt Novák Dezső lőtte
FTC: Gulyás, Rudas, Mátrai, Láng, Kocsis, Szabó, Németh, Novák, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. Cserék: Gerendás, Perecsi, Tolonics, Simon, Fenyvesi II., Borsos.
Vasas: Kamarás, Bakos, Dalnoki II., Ihász, Mészöly, Bárfi, Raduly, Pál II., Farkas, Fister, Pál I. Cserék: Egervári, Kárpáti, Fodor, Bédi.
Raduly és Rudas
Az öregfiúk mérkőzésen Lázár Gyula, a „ Tanár úr”, az FTC egykori sokszoros válogatott labdarúgója végezte el a kezdőrúgást. Látványos cseleknek, zúgó lövéseknek, parádés cselsorozatoknak tapsoltak a nézők. Albert nagyszerű trükksorozattal tört kapura, Kamarás bátor vetődéssel mentett. Mészöly felhőfejesei, Raduly elfutásai, Fenyvesi mértani pontosságú beadásai, Mátrai becsúszó szerelései, Gulyás bravúros robinzonádjai még a régiek. Bár az öregfiúk már nehézkesebben mozognak, gyorsaságuk megkopott, de amiről néhány éve, évtizede híresek voltak, azt még ma sem felejtették el. Látványos gólokat, bravúros trükksorozatokat láttak a nézők.
Az új Fradi-pályán az első gólt Novák Dezső lőtte. Albert Flórián tört a Vasas kapujára, becsapta a teljes védelmet. Kamarás hiába vetődött, nem érte el a labdát. Albert jobbra gurított és Novák zúgó lövése utat talált a hálóba. Egy ragyogó Fenyvesi-elfutás végén a volt válogatott szélső nehéz szögből lőtt óriási gólt, s már 2-0-ra vezettek a ferencvárosi öregfiúk.
Az első játékrész végén a Vasas-csatárok zavarba hozták a Fradi-védelmet. Perecsi kézzel ütötte el a labdát, tizenegyes. Farkas állt a büntetőnek, ám lövését Gulyás bravúros védéssel szögletre ütötte!
Az FTC kapuvédője egy perc múlva tehetetlen volt, Pál látványos góllal szépített.
Gólpárbajt hozott a második félidő. Farkas kiegyenlítette a Vasas hátrányát, majd Ihász a vezető gólt is megszerezte.
A játékrész közepén felcsattant a zúgó taps, a kedvenc, a nemrég visszavonult Albert Flórián szép fejessel egyenlített, sőt Novák Dezső ismét vezetést szerzett 4-3.
Már-már úgy tűnt, hogy a pályaavató öregfiúk mérkőzés FTC-sikerrel végződik, amikor az utolsó percben Farkas tört kapura és megszerezte az egyenlítő gólt. A két klub régi játékosainak találkozója 4-4-re végződött.
Az öregfiúk csapata
A Ferencváros és a Vasas egykori csillagainak labdarúgó-bemutatója után kezdődött a színes, látványos pályaavató ünnepség. Kényelmes, pazar stadiont kapott ajándékba 75. születésnapjára a Ferencváros.
Az öregfiúk mérkőzése a múltat idézte. Az idősebb szurkolók gondolatai visszakanyarodtak az elmúlt évekre, évtizedekre, de a látvány, a színpompás megnyitó ünnepség már a jelent és a jövőt idézte. A honvédség fúvószenekara pattogó indulót játszott, ám a kürtöket, a dobokat is túlharsogta a tapsvihar, amely a klub zászlaját fogadta. Az FTC zöld-fehér lobogóját a Ferencváros legerősebb embere, Balla József válogatott kerettag, nehézsúlyú birkózó vitte a pálya közepére. Balla mellett — kisebb zászlókkal — az FTC 120 birkózója alkotott félkörben sorfalat.
Színes mezekben a Telepi utcai testnevelés tagozatos általános iskola 280 diákja, az FTC sportiskolásai vonulnak a pályára, nyomukban a klub szakosztályainak legjobbjaival — olimpiai, Európa- és magyar bajnokokkal — és a jövő reménységeivel. A sportolók valamennyien jellegzetes sporteszközükkel sorakoztak fel a pályán. A sportiskolások élőképe a pálya közepén a jubileumi esztendő számát, a 75-öt jelenítette meg.
Negyed ötkor a Kollár Endre zeneszerző által komponált FTC-szignál hangjaira következett az ünnepélyes zászlófelvonás. Hat ferencvárosi kézilabdázó (Havasi Mihály, Schmickl György, Takács Antal, Szilágyi István, Tátrai Mihály, Németh József) vitte a stadionzászlót.
Havasi Mihály (a labdarúgók mostani technikai vezetője) méltóságteljes mozdulatokkal húzta fel az árbocra a zöld-fehér lobogót. Felemelően kedves, sporttörténeti pillanat volt…
Ezután dr. Lénárt Lajos mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterhelyettes, az FTC elnöke lépett a mikrofonhoz.
Az elnök megnyitó beszédét lelkes ováció, nagy taps követte, majd újabb ünnepélyes aktus következett.
Hajós György, a Középületépítő Vállalat igazgatója jelentette dr. Dimény Imre mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszternek:
„ A pálya elkészült! ”
Dr. Dimény Imre elvágta a pályán kifeszített zöld-fehér szalagot és átadta a stadiont a Ferencvárosi Torna Clubnak, a magyar sportnak. (Az időpont: 16. 30 óra. ) Ezután felharsant a Fradi-induló, amelynek dallamaira a közönség nagy tapsa közepette elvonultak a pályán lévő sportolók.
A bemelegítés közben Molnár István bemondónk az első bajnoki mérkőzés csapatösszeállítását olvasta a mikrofonba. Az első elhangzott név Géczi Istváné volt…
Most pedig következzék néhány mozzanat a ma már „ történelmi” kezdetről.
17. 02: A Fradi-induló dallamaira bevonulnak a Ferencváros és a Vasas labdarúgói. A csapatok élén a mindkét egyesületben szerepelt „ örökifjú”, Takács II. József lépdel.
17. 05: A legendás „ kis Taki” kezdőrúgásával megkezdődik az első bajnoki mérkőzés.
17. 09: Az első FTC-támadás után Szőke szögletet lő be, a védők hárítanak.
17. 10: Az első labda ekkor ment az FTC kapujára, Géczi biztosan védte…
18. 27: Az új stadion első NB 1-es góljának időpontja. A mérkőzésnek ez a 68. perce volt. Müller a kifutó Géczi mellett úgy lőtte el a labdát, hogy az a jobb kapufa éléről vágódott a hálóba. A gól a klubház felőli kapuba esett.
18. 53: Véget ért az első bajnoki mérkőzés: Vasas— FTC 1-0..... ..... .....
* * * * * *
HAJRÁ FRADI!
Tekintse meg további termékeimet.
Több termék rendelése esetén kedvezményt adok.
Állítsa össze kívánság listáját.
Kérdése, kérése lenne szívesen segítek.
Jelenlegi ára: 6 490 Ft
Az aukció vége: 2017-11-25 21:54 .
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése